Rahim ağzı kanseri tedavisi nedir?
Cin1, Cin2, Cin3 Ascus Nedir?
Genital siğillere kesin çözümü nedir?
Human Papilloma Virüs

İnsan papilloma virüsü nedir?

İnsan papilloma virüsü nedir?

İnsan papilloma virüsü nedir? insan papilloma virüs  yada human papilloma virus (HPV yada İPV) papillomavirus ailesine mensup, deri ve mukozal yüzeylerdeki bazal epitelyal katman hücrelerini enfekte eden bir  DNA virüsü dür.

1970’li yıllarla birlikte HPV ve kanser ilişkisi üstünde emekler başlamış ve pozitif bulgularla birlikte günümüzde mühim bir data birikimi elde edilmiştir. Şimdiye dek 100’den fazla HPV tipi vardır.

HPV;  serviks , vulva, anüs ve öteki mukozal bölgeleri tutarak, bu bölgelerde kansere niçin olabilmektedir. Bilhassa serviks kanseri olgularının neredeyse tümünde (%99,7) HPV DNA izole edilmektedir.

HPV enfeksiyonu her yaşta görülebilir. Bununla birlikte genç sıhhatli çocuklarda da görüldüğü çeşitli çalışmalarda kanıtlanmıştır. HPV’nin averaj görülme yaşı 52 olup 35-39 ve 60-64 yaşlarında olmak suretiyle iki ayrı dönemde tavan yapar.

HPV virusu tüm dünyada yaygın olarak bulunmaktadır. Sosyokültürel ve ekonomik düzeyinden bağımsız olarak her hanım risk altındadır. Bayanların %70-80’i yaşamları süresince minimum bir kez HPV ile enfekte olduğu gösterilmiştir.

HPV’ye karşı son yıllarda geliştirilen tedaviler

HPV’ye karşı son yıllarda geliştirilmiş olan HPV aşısı, hanımefendileri yaşam boyu bu enfeksiyondan koruyabilir. Toplumda HPV’nin onkojenik türlerinin yaygınlığına bağlı olarak aşının HPV enfeksiyonlarını %65-76 oranında önlediği kanıtlanmıştır.

HPV 16 ve 18 suşlarına bağlı oluşan hastalıkları önlemede hem tip 6, tip 11, tip 16 ve tip 18 suşlarını içeren (quadrivalan) hem de tip 16 ve tip 18 suşlarını içeren (bivalan) aşının koruyuculuğu %90’ın üzerindedir. Bununla birlikte quadrivalan aşının %100 etkin olduğu çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir.

Hastalıklardan korunma mevzusunda ilk korunma yaklaşımlarının daha başarıya ulaşmış ve daha doğru olduğu kabul edilmektedir. Enfeksiyona yakalanmayı önlemeyi amaçlayan birincil korunma yaklaşımlarına aşılama örnek verilebilir. Bundan dolayı HPV aşısının geliştirilmesi fazlaca önemlidir.

HPV virüsü, Genital Siğilerin Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri düzgüsel siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Düzgüsel siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

Benzer Yazılar