Rahim ağzı kanseri tedavisi nedir?
Cin1, Cin2, Cin3 Ascus Nedir?
Genital siğillere kesin çözümü nedir?
Human Papilloma Virüs

HPV virüsü Klinik Belirtileri

HPV virüsü Klinik Emareleri ve Tedavisi

HPV virüsü Klinik Belirtileri HPV Enfeksiyonunun Klinik Emareleri. Genital siğil tedavisi nedir?, İnsan papilloma virüsü bir tek serviks kanserlerinde değil hem de deri ve faringeal kanserler benzer biçimde öteki malignensilerle ilişkili olan vulvar, vajinal, penil ve anal kanserlerden de mesuldür.

Ortalama 40 HPV tipinin genital mukoza enfeksiyonuna sebep olduğu bilinmektedir ve kanserojen potansiyeline gore sınıflandırılmaktadır.

HPV virüsü Klinik Emareleri, Düşük riskli tipler genital siğiller ve düşük dereceli genital anormallikleri içeren benign lezyonlara sebep olur. Sadece genital kanserlerde bulunmazlar. Genital siğil tedavisi nedir?

Bu yüzden “düşük riskli” olarak adlandırılırlar.

Genital siğil tedavisi kurtulanlar, Yüksek riskli tipler hem dü-şük hem de yüksek dereceli prekanseröz lezyonlara sebep olurlar.

Bununla birlikte, invaziv kanserlerde görülen tipler için “yüksek riskli” tanımlaması yapılmaktadır. HPV Türkiye

HPV virüsü Klinik Belirtileri HPV YARDIM SAYFASI

HPV Enfeksiyonu Tanısında Kullanılan Yöntemler1.

Moleküler olmayan teknikler Moleküler teknikler haricinde çıplak gözle muayene, kolposkopi, sitoloji ve histoloji benzer biçimde teknikler kullanılarak da HPV tanısına gidilebilir.

Bu yöntemler ara-sında değerlendirilen, sitoloji ve histoloji taramalarıile HPV’nin varlığı içinde bir korelasyon olduğu belirtilmektedir. Bilhassa sitolojinin kullanımı servikal kanser için bir seçim aracı olarak kabul edilmiştir.

Çıplak gözle muayene

HPV virüsü Klinik Emareleri Çıplak gözle muayenede asetik asit yada lugol iyot kullanılarak kafi ışık deposu altında serviksin incelenmesi esasına dayanmaktadır. Asetik asit, HPV içeren epitel hücrelerinin beyazlatılmasını sağlarken, iyot ise hücrelerin koyulaşmasına neden olur.

HPV virüsü Klinik Belirtileri Kolposkopi

HPV virüsü Klinik Emareleri Kolposkopi bir mikroskop ve ışık yardımıyla serviksin görüntülendiği bir işlemdir. Servikal kolposkopinin amacı, transformasyon zonunda, serviks üstünde ya da servikal kanalda bulunan lezyonların tanımlanması, prekanseröz serviks lezyonlarının varlığının araş-tırılması ve anormal papsmear sonucunda biyopsi yapılacak alanların tespit edilmesidir.

Genital siğil tedavisi nedir? Kolposkopi uygulanmadan ilkin servikse %3–5’lik asetik asit uygulanarak, hücrelerin sitoplazmasında dehidratasyona niçin olunur.

Benign metaplastik yada malign epitelyum benzer biçimde daha çok nükleer yoğunluğu olan bölgeler, ısıyı alttaki stromaya geçirmek yerine daha çok yansıtarak, pembe yada kırmızı yerine beyaz (aseto-beyaz) olarak görünür. Nükleer dansitenin arttığı, yüksek dereceli CIN lezyonlarında epitel, öteki lez-yonlarda görüldüğünden daha opak olarak gözlenir.

Benzer Yazılar