HPV virüs Sınıfları

HPV virüs Sınıfları Genital Siğillerin Tam olarak Bilimsel Açıklaması

(Human Papilloma Virüs) Yani, İnsan papilloma virüsü (HPV), papillomaviridae ailesinde bulunmaktadır. Genital Siğil Gurupları.

Papillomaviridae ailesinde 12 cins yer almaktadır. Bunlar alfa, beta, gamma, muvenu cinsleri ile bunların dışında kalan ve hayvan papilloma virüsleri oluşturan yedi cinsi içermektedir.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Alfa papilloma cinsi, en büyük grup olup, bu grupta mukozayı enfekte eden tipler ile deride yaygın siğillere sebep olan kutanöz tipler yer almaktadır.

Bu virüsler 50–55 nm çapında zarfsız, çift sarmallı, ikozahedral nükleokapsitli ve proteinle çevrili DNA genomu içermektedirler.

Diğer birçok virüsün aksine HPV’ler, antijenik yapılarından çok DNA yapısına göre sınıfl andırıldığından serotipler yerine genotipler olarak ve keşfedildikleri sıraya göre numaralandırılmaktadır.

Günümüzde 200’den fazla HPV tipi tanımlanmıştır.

HPV virüs Sınıfları HPV’lerin sı-nıfl andırılmasında; tür orijini ve DNA hibridizasyo-nuyla tespit edilen viral genomlar arasındaki homolojinin derecesi önemlidir. DNA sekanslarına göre de papilloma virüslerin fi logenetik sınıfl andırması yapılmıştır.

Papilloma virüslerin tiplerinin, alt tiplerinin ve varyantlarının taksonomik sınıfl andırılmasında ise major viral protein L1 gen bölgesinin homolojisi göz önünde bulundurulmuştur.

Birbirinden en uzak tipler de dahi %40 benzerlik görülmektedir.

İnsan papilloma virüsü tipleri klinik olarak da üç kategoriye ayrılmaktadır.

HPV virüs Sınıfları Bunlar; kanser açısından düşük riskli HPV’ler (6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 55 ve 62)

Olası yüksek riskli HPV’ler (26,53 ve 66) ve yüksek riskli HPV’ler (16 başta olmak üzere 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 56, 58, 59, 68, 73 ve 82) olarak gruplandırılmaktadırlar.

HPV YARDIM SAYFASI

Bir önceki yazımız olan Hpv Aşısı Kimlere Yapılmalı? başlıklı makalemizde 2020 HPV aşısı, Ascus Tedavisi Türkiye ve Genital siğil tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir