Rahim ağzı kanseri tedavisi nedir?
Cin1, Cin2, Cin3 Ascus Nedir?
Genital siğillere kesin çözümü nedir?
Human Papilloma Virüs

HPV Hakkında Güncel Genel Bilgiler

HPV Hakkında Güncel Genel Bilgiler

HPV Hakkında Güncel Genel Bilgiler Rahim ağzı kanseri her yıl dünyada 274.000’den fazla kadının ölümüne sebep olur ve gelişmiş ülkelerde hanımefendiler içinde görülen kanserler sıralamasında 2.sırayı  yer alır.

Rahim ağzı kanserinin risk faktörleri HPV enfeksiyonu, sigara, oldukça eşlilik, oldukça doğum, düşük eğitim düzeyi, erken yaşta cinsel ilişki, genital uçuk virüsü bulunması, vajinaya sık duş uygulanması, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların alınması, beslenme faktörleri ve genetik faktörler olarak sıralanabilir.

Tüm bu risk faktörleri içinde HPV enfeksiyonu ana unsur olarak öne çıkmaktadır. Öteki risk faktörleri kanser gelişimi riskini artırarak kofaktör(destek unsur) olarak tesir gösterirler.

Kofaktörler; çevresel(tütün ürünleri kullanımı, uzun soluklu doğum denetim hapı kulanımı, oldukça doğum yapmak, öteki cinsel geçişli hastalıkların eşik etmesi, viral (viral yük miktarı, HPV benzeri virüsler) ve bilinmeyen(genetik faktörler, bağışıklık sisteminin durumu) olarak sınıflandırılabilir.

Kanser-virus ilişkisi olarak 1980’lerde Harald zur Hausen’in çalışmalarında tespit edilmiştir. Arkasından HPV DNA parçaları kanser hücrelerinde tespit edilir.

HPV virusunu bulaşmasını takiben enfeksiyöz değişimler görülür mü?

HPV virusunu bulaşmasını takiben enfeksiyöz değişimler görülmektedir. Bir oldukça kofaktörün etkisine bağlı olarak gelişecek enfeksiyonun başlangıç süresi değişirse de genelikle üç haftadır.

Virüs bulaşma sonrası kanda yoğun olarak izlenmez(viremi yapmaz). Vücudumuzdaki bağışıklık cevabınını arttırıcı hücrelerden(antijen sunan hücreler) kaçar, enflamasyon oluşturmaz.  HPV enfeksiyonu sonrasında oldukça kuvvetli olmasa da bağışıklı cevabı oluşmakta ve HPV enfeksiyonu averaj bir yıl içinde %70’i iki yıl içinde %90 oranında vücuttan temizlenmektedir.

Hastaların %10’unda ise virüs vücuttan temizlenemez. Organik bağışıklık sonrasında oluşan antikor düzeyleri ise hızla azalır ve koruyucu değildir[21]. Şu demek oluyor ki belli bir HPV tipi ile enfekte olmuş ve virusu bağışıklık sistemi ile temizlemiş hanım yeniden aynı tip ile enfekte olabilir.

Organik bağışıklığın yetersiz oluşu ve artan rahim ağzı kanser vakaları tüm dünyayı kalıcı bağışıklık elde eden aşılar keşfetmeye yöneltmiştir.

HPV Hakkında Güncel Genel Bilgiler HPV virüsünden ölümler varmıdır?

Tüm dünyada klinik çalışmalarda 32 ölüm bildirilir. Bu ölümlerin hiçbiri aşıya bağlı değildir.

Ölüm sebepleri viral hastalıklar; akut myokardit(kalp kası iltihabı), meningoensefalit (beyin zarı iltihabı), influenza B viral sepsisi, kardiyomyopatiye bağlı kalp aritmisi(ritim bozukluğu), diabetik ketoasidoz(şeker koması).  Epilepsi tanılı hastada epilepsi krizi(sara hastalığı), pulmoner emboli (akciğer pıhtısı), DVT, ilaç alışkanlığı olan olgularda ilaç yüksek dozu, trafik kazası, öteki ilaçlar, katliam olarak tespit edilmiştir.

Aşıya bağlı yan etkisinde bırakır içinde kızarıklık, minimal ağrı, şişlik ve hafifçe ateş izlenir.

HPV virüsü, Genital Siğilerin Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri düzgüsel siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Düzgüsel siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

Benzer Yazılar