Hpv Aşıları Soru Cevap

Hpv Aşıları Sual Cevap, HPV Forum Türkiye’de 2022,

Hpv Aşıları Sual Cevap 2022, Human Papilloma Virüs 2022, Papilloma Virüs 2022, Genital Wart, Rahimde Ascus hastalığı HPV

Sual Cevap HPV AŞISI RAHİM AĞZI KANSERİ AŞISI

Human Papiloma Virus (HPV) ABD’de en sık görülen cinsel temasla bulaşan hastalıklar arasındadır. Hpv Aşıları Bu ülkede HPV virusu her yıl 6.2 milyon insana bulaşmaktadır. HPV’nin hanım nüfusta her ne kadar bazı önemli hastalıklara sebep olduğu bilinmekte ise de erkeklerde de hastalıklara niçin olmakta yada hanımefendilere bulaştırılmaktadır.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Informasyon Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Sual Cevap Hpv Aşıları Gardasil HPV aşısı canlı virus taşımayan bir aşı olup 6 aylık süre içinde 3 doz şeklinde uygulanmaktadır. Rahim ağzı kanseri ve genital siğillere neden olan 4 tip viruse karşı yüksek derecede etkin bir aşı olarak kabul edilmektedir.

Sual Cevap Aşı hangi yaş aralığında yapılmalıdır?

HPV aşısı 12-26 yaş içinde genç kızlara ve en erken 9 yaş başlangıç olarak yapılabilmektedir.

Sual Cevap Niçin bu kadar genç yaşta önerilmektedir ?

Sual Cevap Hpv Aşıları Cinsel yaşam başlamadan ilkin ve HPV tiplerinden her hangi biri ile karşılaşmamış olmak aşıdan en yüksek korunmayı sağlamaktadır.

Sual Cevap Cinsel aktivitesi olanlarda aşı yararlı mıdır ?

Cinsel yaşamı başlamış olan hanımlarda aşı koruyucu olmasına rağmen, cinsel teması olmamış kişilere gore daha azca korunmaktadırlar. Bunun sebebi cinsel yaşamı başlamış olanlarda bazı Hpv Aşıları HPV tipleri bulaşmış olabileceğinden aşının koruma gücünde azalma oluşmaktadır. Sual Cevap Buna rağmen herhangi bir HPV tipinde bulaşma olsa dahi diğeri 3 tipe karşı korumanın devam etmiş olduğu görülmektedir.

Sual Cevap Niçin 9-26 yaş arası şeklinde bir aralık sözkonusudur ?

HPV aşısının etkinliği ile ilgili emek harcamalar başlangıç olarak bu yaş aralığını kapsamış ve yetkili ilaç denetim kurumları tarafınca sertifiye edilmiştir. Kısa sürede 26 yaş üzerine emek harcamalar başlamış, bazı sonuçlar elde edilmiştir. Halen ilaç izin komisyonları 9-26 yaş aralığını esas almaktadır. (CDC guidelines 2006).

Erkeklerde aşı yapılabilinir mi?

Kanıta dayalı tıp açısından erkeklerde HPV aşısına ilişik kati bir kanıt nerede ise kafi değildir. Dolaylı veri ve bulguların ışığı altında penis, anüs kanseri ve genital siğil şeklinde patalojiler üstünde yararları olacağı düşünülmektedir. Sual Cevap Bilimsel çalışmaların seyrine gore adamların aşılanmasının, bayanları da bazı kanser tiplerinden dolaylı olarak koruyacağı düşünülmektedir. Fakat elimizde kati kanıtlar olmaması sebebi ile nerede ise erkekler üstünde aşılama protokolleri söz mevzusu değildir.

Hamile bayanlar aşı olabilir mi?

HPV aşısı halen gebelerde önerilmemektedir. Gebelerde ve anne karnındaki bebekler üstünde, aşının yan tesirleri üzerine kafi kanıt ve araştırmalar yoktur. Bugüne dek meydana getirilen emek harcamalar, gebelerde ve yeni doğan üstünde istenmeyen etkilerini göstermemiş olmasına rağmen, mevcut emek harcamalar kati kanıt açısından yetersiz kalmaktadır.

Mevcut bilgiler, gebeliğin sona ermesinden sonrasında aşıların başlamasını yada eksiklerin tamamlanmasını önermektedir. Aşının ilk dozu yapıldıktan sonrasında gebeliğini fark eden gebelerin diğeri aşılarını gebeliğin sonlanmasından sonrasında devam etmesi gerekmektedir.

HPV aşısının etkinliği ne kadar?

HPV aşısı 4 tip viruse karşı yüzde yüz koruma sağlamaktadır. Bu 4 tip virüsün oluşturabileceği serviks, vulva ,vagina prekanseröz oluşumlarını ve genital siğillerini engellemektedir. Yukarıda belirtilen bu yüksek oranlı koruma 9-26 yaş içinde 4 tip HPV enfeksiyonu ile asla karşılaşmamış kişileri kapsamaktadır.

HPV’ nin 4 tane tipinden her hangi biri ile karşılaşmış bireylerde bu koruma oranları düşmektedir. Sual Cevap HPV aşısının mevcut prekanseröz lezyonları yada genital siğilleri tedavi edici özelliği kesinlikle yoktur. Koruyucu etki ile tedavi edici tesirleri karıştırmamak son aşama önemlidir.

HPV aşısı kaç yıl süre ile koruyuculuğunu devam etmektedir?

Aşının kaç yıl süre koruduğu kati olarak bilinmemektedir. Bugüne dek meydana getirilen bilimsel emek harcamalar, aşının koruyuculuğunun minimum 5 yıl bulunduğunu kanıtlamıştır. Koruyuculuğun 5 yıl üstünde olabileceği düşünülmektedir fakat kafi emek harcamalar nerede ise elde yoktur.

HPV aşısının yetersiz kalmış olduğu noktalar nedir?

Aşının tüm HPV virüslerine karşı koruma sağlamaması sebebi ile genital kanser ve siğillere karşı tam bir koruma sağlamaması mümkün olmamaktadır. Rahim ağzı kanserlerinin %30 oranına karşı koruma sağlanmamaktadır. Bu yüzden aşı sonrası hanımefendilerin rahim ağzı kanserine karşı tarama testlerine (Pap Smear testi şeklinde) devam etmeleri şarttır.

Bununla birlikte genital siğillerinin %10 oranı kadarı aşıya rağmen korunulmamaktadır. Bu yüzden diğeri cinsel temasla bulaşan hastalıklara ve koruma çatısı haricinde kalan HPV türlerine karşı kişilerin lüzumlu duyarlık ve korunmayı göstermesi gerekmektedir.

Genç kızlarda kafi koruma için aşının her üç dozunun yapılması lüzumlu midir?

HPV aşısının kafi koruma sağlaması için genç kızlarda bir yada iki doz yapılması yeterliliği hakkında kafi kanıt yoktur. Bu sebeple eldeki bilgiler ışığı altında her üç dozun tamamlanması, lüzumlu koruma için şart görülmektedir.

Sual Cevap: HPV aşısının güvenilirliği nedir?

HPV aşısının FDA (Federal Drug Administration) kurumu tarafınca yaşları 9-26 arası olan 11.000 hanım üstünde güvenlik ve güvenirlik emek harcamaları yapılmıştır. Bu emek verme, aşıya ilişik ciddi bir yan etki olmadığını göstermiştir. En sık görülen yan etki, aşı yerinde kimi süre görülen yanma hissidir. CDC (Central Disease Control) ve FDA halen aşı güvenilirliği ile ilgili çalışmalarını ortaklaşa devam ettirmektedir.

Sual Cevap: Rahim ağzı kanseri ve HPV virusundan korunmanın diğeri yolları nedir?

Rahim ağzı kanserlerinin %70 oranına neden olan bir başka aşı nerede ise deneyim etme ve emek verme sürecindedir. Kısa sürede bu aşı esenlik hizmetine sürülecektir.

ABD Birleşik Devletlerinde

Senelik ve tertipli meydana getirilen pap smear testleri rahim ağzı kanserlerinin büyük bir kısmının erken ve tedavi edilebilinir dönemde yakalanmasını sağlamaktadır. ABD Birleşik Devletlerinde rahim ağzı kanserine yakalanların büyük çoğunluğu ya asla ya da son 5 yıl içinde Pap Smear testi yaptırmamış kadınlardan oluşmaktadır. HPV Türkiye

Sual Cevap: Prezervatif kullanımı

Prezervatif kullanımının, rahim ağzı kanserinden koruma elde etmiş olduğu ve genital siğilleri azalttığı belli bir oranda bilinmektedir. Bununla birlikte prezervatif kullanılmasının AIDS ve cinsel temasla bulaşan birçok hastalığı belli bir oranda engellediği bilinmektedir.

Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir virüstür Lezyonları, siğil benzeri düzgüsel siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Düzgüsel siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır. 

HPV Virüsü Tedavisi

HPV virüsü ve genital siğiller, makat siğilleri, ağız içi siğiller,  ascus, rahim ağzı kanseri, cin1, cin2, cin3 hakkında bizim ile yazışma sayfasından 7/24 geniş informasyon alabilirsiniz. HPV Türkiye İletişim Sayfası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir