Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Tedavisi sayfası 2020

Human Papilloma Virüs 2020 Genital Siğil 2020 (HPV)’ün genital bölümde namacıyla bulunduğu siğile (verrükaya) verdiği isimdir. Dünyada cinsel ilişki ile en sık bulaşan enfeksiyon olan Genital Siğil  HPV enfeksiyonu, ilk cinsel tecrübesini erken yaşta yaşam sürdüren ve cinsel partner adedi çok olan bireylerde daha sık görülmektedir. Tedavisi nedir?

Genital Siğil Tedavisi Yardım sayfası 2020

Genital Siğillerin tedavisi web sayfası, Human papilloma virüs Tedavisi sayfası. Ascuss, HPV virüsü, Genital Siğiller, Rahim ağzı kanseri tedavisi, Yardım HPV Türkiye Com

HPV Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler 2020

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. Yardım HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Yardım HPV Virüs ve Genital Siğillerin Tedavisi: 2020

3- Kullanıcı yorumlarını okumak için TIKLAYIN

HPV nasıl bulaşır? 2020

Genital siğillerin enfeksiyon yapma potansiyeli gerektiğince yüksektir. Genital siğil çoklıkla oral, anal ve vajinal cinsel ilişkila bulaşır. Partnerler arasında bulaşma seviyesi aşağı yukarı %60’dır. Genital Siğil Yüksek bulaşma seviyesi namacıylaiyle cinsel aktif bireylerde yaşam boyu genital siğil görülme seviyesi %50’ye yaklaşmıştır. Genital Siğil Tedavisi nedir?

HPV bulaşmasındaki risk faktörleri; 2020

Erken yaşta cinsel ilişki
Cinsel partner adedinin çoklığı
Korunmasız cinsel ilişki
Cinsel ilişki ile bulaşan enfeksiyon geçmişi
Bağışıklık sistemi

HPV cinsel ilişki haricinde bulaşabilir mi? 2020

Genital Siğil Tedavisi varmıdır?HPV cinsel ilişki dışında da bulaşabilmektedir. En sık yaşanan bulaşma biçimi cinsel ilişki ile olmakla beraber;

Kişinin bedeninde değişik bölgelerde belirleme edilen siğil ya da siğillerden ilişki yolu ile ve Genital Siğil HPV belirleme edilen şahıs ya da şahıslarla ilişki ile de bulaşabilmektedir.

HPV çocuklarda görülebilir mi? 2020

HPV çocuklarda da görülebilmektedir. 2 yaş altındaki çocuklarda görülen anogenital siğillerde annenin anogenital kanalından bulaş bulunduğu düşünülmektedir.2 yaş üzerinde gözlenen siğiller de ise cinsel istismar mühim bir namacıyladir.

Fakat çocuklarda gözlenen anogenital siğillerin, HPV virüslü şahıslar ile aynı banyoyu paylaşmaları gibi değişik ilişki yolları ile de oluşabileceği bilinmektedir.

HPV enfeksiyonu bedenin hangi yerlerinde görülür? 2020

Bayanlarda;

Dış genital bölge
Vajina
Serviks (rahim ağzı)
Perianal bölge (makat çevresi)

Erkeklerde;

Dış genital bölge Genital Siğil
Perianal bölge(makat çevresinde) görülebilir.

Bununla beraber genital siğilleri olan bireylerde oral yani ağız bölgesi, göz, solunum yolu ve burun bölgesinde de siğiller görülebilir.

Genital iğil bulguları nelerdir? 2020

HPV’nin namacıyla bulunduğu genital siğiller hiçbir bulgu vermeden ilerleyebilmektedir. Deriden kabarık ya da yassı, deri renginde-pembe-kahve tonlarında et beni aynısı kabartılar biçiminde görülen genital siğiller genelde milimetrik olarak başlar fakat seyrek birkaç cm’lik siğiller de görülebilir. Genital Siğil  Büyük, birleşmiş ya da nodül olarak görülen genital siğiller daha çok immunsupresif yani bağışıklık sistemi baskılanan ve diyabet hastalarında görülür.

Lezyonların oluşmasından sonrasında siğillerin adedi ve ebatı artabilir ya da kendi kendine gerileyebilir.

Genital siğiller sık sık semptom vermemekle beraber; kanama ve kaşıntı şikayetleri bulunabilir.

Bayanlarda bulguler; Genel sendromların haricinde kadınlarda iç genital bölümdeki siğile bağlı olarak cinsel ilişki ya da gebelikte kanama görülebilmektedir.

Dış genital bölümde kaşıntılar yaşanabilir.

Erkeklerde bulguler;Genital siğiller erkeklerde penis, testis, kasık ve makatta görülebilmektedir. Genital siğiller, seyrek de olsa anüs ya da idrar yolunda oluştuğu vakit tuvalete çıkma zorluğuna namacıyla olabilmektedir.

Genital siğil ne vakit meydana çıkar? 2020

HPV bulaştıktan sonra uzun seneler bedende sessiz kalabilmektedir. HPV belirleme edilen herkeste genital siğil meydana çıkmayabilmektedir. Esasında çoğu şahısde HPV savunma sistemi doğrulusunda tesirsiz duruma getirilmektedir.

HPV ile bulaşma sonrasında lezyonun görülme vakitı 3 hafta ile 24 ay arasındadır. Genital siğilin meydana çıkması;

Kişinin bağışıklık sistemi
Yüksek riskli HPV zenginliği
Uzun süreli siğil zenginliği
Başka enfeksiyon zenginliği
Yaşa göre değişebilmektedir.

Genital siğil hangi yaşlarda daha sık görülür?

HPV enfeksiyonlarının nerdeyse yarısına 15-24 yaşları arasında rastlanmaktadır. Bayanlarda en sık 20-24 yaş, erkeklerde ise 25-29 yaşları arasında daha sık görülmektedir. İleri yaşlarda görülme sıklığı azalan genital siğil yetmiş yaş üzeri kadınlarda %5 seviyesinda meydana çıkmaktadır.

HPV çeşitleri nelerdir? 2020

HPV’ün 200’e yakın değişik tarzı bulunmaktadır. Bu tiplerden 40 kadarı genital bölümde siğile namacıyla olmaktadır. HPV’ün kansere yol açma potansiyeline göre düşük ve yüksek riskli olmak üzere iki gruba ayrılır.

Anogenital verrükalar arasında en sık görülen HPV tip 6 ve 11 kanser gelişimi yönünden düşük rizikoya sahiptirler.

Düşük riskli HPV çeşitleri; HPV tip 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72 ve 81

Yüksek riskli HPV çeşitleri; HPV tip 16 ve 18 başta olmak üzere 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82 yüksek riskli tiplerdir.

HPV hangi hastalıklara namacıyla olabilir?

HPV’nin hastalık yapmadan bedende sahip olunan olması hali latent, subklinik enfeksiyon ya da sessiz enfeksiyon olarak tanımlanır. Genital bölgelerdeki siğillerin haricinde oral (ağız bölgesi), respiratuar –nasal ( solunum yolu ve burun), gözde (konjuktivada) siğiller görülebilir.

HPV’ün yüksek riskli çeşitleri

HPV’ün yüksek riskli çeşitleri (sık sık HPV16-18) kanser öncüsü lezyonlara ve kansere yol açabilir. Başta servikal kanser yani rahim ağzı kanseri olmak üzere, anogenital bölge, penis ve baş- boyun kanserleri de görülebilir.

Rahim ağzı kanseri kendisi ya da partnerinde HPV olan

Rahim ağzı kanseri bilhassa kendisi ya da partnerinde HPV olan, erken yaşta cinsel aktiviteye başlayan, çok sayıda cinsel partneri olan ve cinsel yolla bulaşan değişik hastalıkları belirleme edilen şahıslarda daha çok görülmektedir.

Bowenoid papülozis, Buschke-Löwenstein tümörü, Skuamoz Hücreli Karsinoma, Bowen Hastalığı da HPVile ilişkilı olarak görülebilir.

HPV kesinlikle kansere sebep olur mu?

HPV her halde kansere namacıyla olmamaktadır. Kişinin immünitesi yani bağışıklık sistemi ile eşlik eden AİDS gibi değişik hastalıkların zenginliği mühimdir.

HPV testi nedir?

Anogenital siğil zenginliği olguların çoğunda klinik muayene ile belirleme edilir. Fakat atarzık yani normal dışı manzarası olan vakalarda tanı amacıyla histopatolojik araştırma yapılır. Cerrahi olarak alınan doku örneği patoloji bölümü doğrulusunda değerlendirilerek siğil tanısı histopatolojik olarak netleştirilebilir.

Alınan bu doku örneğinden eş vakitli olarak HPV tarzı değerlendirilebilir.

Klinik olarak siğil görülmeyen kadın hastalarda smear testi araştırması ve PCR ile HPV –DNA zenginliğina bakılabilir. Multiplex PCR test ile de erkek hastalarda üretral sürüntüden HPV zenginliği değerlendirilebilir.

HPV’den korunmak için ne yapılmalıdır?

HPV’den korunmak amacıyla en mühim basamak aşı programıdır.

Bulaşmayı azaltan faktörler;

Aşılanma
Sünnet olma
Prezervatif kullanımı

HPV aşısı nedir? Genital Siğil nedir?

HPV aşısının FDA doğrulusunda onaylanan 3 tarzı bulunmaktadır.

HPV aşıları 9-26 arasındaki çocuklar ve erişkinler amacıyla onay almıştır. Fakat daha evvelce HPV ile enfekte olmamış 24-45 yaş arasındaki kadınlarda da aşı uygulanabilir.

HPV aşısının içerdiği HPV çeşitlerine bağlı olarak siğillerden ve kanser gelişiminden koruyucu tesiri vardır. Aşılar 0, 1 ya da 2 ve 6. ayda kas içerisine enjektör aracılığı ile yapılmalıdır.

Genital siğil tedavisinde hangi yollar izlenir?

Medikal krem tedavisi günaşırı, gece yapılır ve 16 haftaya kadar tedavi sürdürülebilir. Etkinliği kriyoterapi ve koter tedavisine göre daha sınırlıdır. Kriyoterapi ya da koter tedavisi sonrasında süratli yenileme görülen vakalarda hastalığın tekrarlamasını önlemek hedefi ile kullanılabilir.

Podofilin uygulanması hasta ya da hekim doğrulusunda yapılır ve ilaç siğil üstüne uygulandıktan 4-6 saat sonra yıkanması istenir.

Biklorik asit ya da tca 35–85% siğillere hafta bir ya da 2 kez uygulanabilir.

Gebelerde kullanımları da güvenlidir. Fakat kriyoterapi ile karşılaştırıldığında aktivite daha azdır.
Kriyoterapi (sıvı nitrojen) ve elektrokoter programı krem uygulamalarından daha etkili olup, hamilelerde de kullanılabilir.

Büyük siğillerde ise cerrahi tekniğe müracaat dilmesini gerekebilir.

Genital Siğil nedir? Tedavisi Doğum esnasında bebeğe HPV bulaşabilir mi?

HPV doğumla annamacıyla çocuğa geçebilmektedir. 2 yaş altındaki çocuklarda görülen genital siğiller annenin genital kanalından çocuğa bulaşabilmektedir.

HPV tedavi olduktan sonra bulaşıcı olabilir mi?

Latent yani tarzık hastalık bulguları göstermeyen, genel tekniklerle izlenmesi zor bakteri enfeksiyonu var ise bulaştırıcı olabilir.

Genital Siğil Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler 2020

HPV bir virüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.