Cin1 Nedir?

Cin1 Nedir? tedavisi

((Cin1 Nedir? tedavisi, Cin1 Nedir?, Cin 1 tedavisi, Smear testi, ASCUS, Kolposkopik biopsi, HPV tipini belirlemek, LGsil, Lsil, servikal intraepitelyal lezyon, Çaresi nedir?))

Cin kelimesinin anlamı “servikal intraepitelyal lezyon” dur ve rahim ağzında gelien hücre anomaliliğinin şiddetini belirlemek için kullanılır.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Cin hafif orta ve şiddetli olarak üçe ayrılır.

Bunlara sırası ile Cin 1, Cin 2 ve Cin 3 denir. Rahim ağzının dış yüzü birkaç değişik hücre tabakasından oluşmaktadır. Bu tabakaların altında bazal membran adı verilen bir duvar bulunur.

Bu duvarın altında ise serviks başlar. Bazal membranın üstündeki tabakaları oluşturan hücrelerin yapısında ve şeklinde olan değişiklikler servikal intaepitheliyal neoplazi Cin olarak adlandırılırlar. ((Cin1 Nedir? tedavisi, Cin1 Nedir?, Cin 1 tedavisi, Smear testi, ASCUS, Kolposkopik biopsi, HPV tipini belirlemek, LGsil, Lsil, servikal intraepitelyal lezyon, Çaresi nedir?))

Cin 1 nedir Lsil (Low-grade Squamous Intraepithelial Lesion – LGsil ) aynı anlamdadır.

Cin1 hafif derece servikal intraepitelyal neoplazi anlamına gelir ve bethesta sistemi ile düşük derece skuamoz intarepitelyal lezyon anlamına gelen Lsil ( LGsil ) ile eş anlamdadır.
Anormal smear testlerinin %2 sini cin 1 oluşturmaktadır. Smear testinde cin 1 saptanan hastalara daha sonra kolposkopi altında biopsi uygulandığında %70 oranında Cin 1, %12-18 inde Cin 2 veya 3 ve çok nadiren de olsa rahim ağzı kanseri görülür. ((Cin1 Nedir? tedavisi, Cin1 Nedir?, Cin 1 tedavisi, Smear testi, ASCUS, Kolposkopik biopsi, HPV tipini belirlemek, LGsil, Lsil, servikal intraepitelyal lezyon, Çaresi nedir?))

HPV gençlerde daha sık görülür.

Cin 1 tanısı tanısı konan kadınların %75-85 inde rahim ağzı kanseri açısından yüksek riskli HPV tiplerine rastlanır. Ancak menopozda ve menopz sonras olan hastalarda HPV pozitiflik oranı daha düşüktür çünkü HPV gençlerde daha sık görülen ve gençlerde daha çok rahim ağzı kanseri yapabilen bir virüs tür. Cin 1 saptanan hastalarda yüksek oranda HPV pozitifliği nedeniyle mutlaka kolposkopik biopsi önerilmektedir. HPV tipini belirlemek için HPV testi yani HPV tipleme de yapılması doğru olmaktadır. HPV virüsünden kurtulanlar Forum

Eğer HPV yok ise ve kolposkopik biopsi sonucu cin 1 çıkmış ise

Eğer HPV yok ise ve kolposkopik biopsi sonucu cin 1 çıkmış ise genç hastaların %60 ında 1 yıl içerisinde ve %90 nında 3 yıl içerisinde anormal hücreler normale döndüğü için yoğun girişimlere uygulanmaması ve sadece izlenmesi önerilmekte veya kriyoterapi gibi basit bir işlem tavsiye edilmektedir. Genç hasta grubunda 1 yıllık izlem sonunda cin 2 veya cin 3 var ise veya ikinci yılın sonunda smear testi hala ASCUS olarak devam ediyorsa kolposkopi takibi önerilmektedir. Ascus Yardım.

Bir önceki yazımız olan Lsil Nedir? başlıklı makalemizde Ağız içi siğillere, Ascus ve Çaresi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir