Rahim ağzı kanseri tedavisi nedir?
Cin1, Cin2, Cin3 Ascus Nedir?
Genital siğillere kesin çözümü nedir?
Human Papilloma Virüs

Ascus Tedavisi

Ascus Tedavisi ASCUS nedir, ne manaya gelir?

ASCUS tedavisi nedir? smear testinde “önemi bilinmeyen anormal hücreler” olması halinde patolopg doğrulusunda sarfedilen bir ifade , terimdir. Patolog bazı anormal hücreler görmüştür sadece elindeki smear testi preparatı ile bu hücrelerin ne manaya geldiği ile ilgili net bir yargıya varamamıştır.

ASCUS nedir? ne demek, netlikle ciddi bir sorun manasına mı gelmektedir?

ASCUS tanısı netlikle bir hücre bozukluğu manasına gelmemektedir. Kolay bir enfeksiyon sebep olabileceği benzer biçimde HPV virüsü ya da rahim ağzı kanseri nin önder hücre değişimleri olan CİN1, CİN2, CİN3, LSİL,HSİL de buna sebep olabilmektedir.

Ascus ne manaya gelir, ne ifade eder, smear testinde bu problemle karşılaştığımızda ne olabilir?

ASCUS olan hastaların aşağı yukarı olarak %55 inde hücre bozukluğu ve dolayısı ile HPV enfeksiyonu vardır. Doğrusu HPV hastalarında askus bozukluğu na sık sık karşılaşmaktayız.

Smear testinde ascus çıkan bayanların gerçekte %5-15 inde orta ya da ağır derecede CIN olarak adlandırılan hücre bozukluğuna (cin 1 ve cin 2 doğrusu lsil) rastlanmaktadır.

Gene smear testinde ascus gelmesi halinde kolposkopi altında biopsi uygulanmış olduğu zaman bunların aza da olsa % 0.1-0.2 sinde rahim ağzı kanseri çıkabilmektedir.

ASCUS nedir? tanısı eklenilen ve smear testinde bu hücre farklılığı çıkan hanımlarda hangi yol izlenir:

1. Eğer hastada HPV yok ve jinekolojik muayenede rahim ağzında bir anormal görünüm saptanmamış ise ASCUS sebebi ilk olarak kolay bir enfeksiyon olabileceği düşünülerk 3 ay sonrasında smear testi tekrarlanır. 3 ay sonrasında yine oluşturulan smear testi nde yine aynı hal doğrusu askus olması halinde kolposkopi yapılması gerekir

2. ASCUS tanısı konan hastada aynı zmanda HPV ve genital siğil var ise ve/ya da jinekolojik muayenede rahim ağzında şüpheli bir bölge ve lezyon görülmüş ise kolposkopi ve kolposkopik biopsi önerilmektedir.Zira bunun altında CİN1, CİN2, CİN3, LSİL,HSİL ya da seyrek de olsa bir rahim ağzı kanseri yatabilmektedir.

Bu hastalarda HPV DNA ve HPV tiplemesi de aynı anda yapılması önerilmektedir.Zira HPV negatif olması halinde hasta gerilimden ve sonrasında uygulanacak yoğun izlemden kurtulmuş olmaktadır. Eğer HPV negatif ise 2 yıl ortamında ciddi bir hücre bozukluğu görülme mümkünlülüğü % 1.4 bulunmuş olduğu amacıyla senelik smear kontrolleri kafi bulunmaktadır. Fakat yüksek riskli HPV pozitifliği var ise rutin takiplerde bir zaman kolposkopi muayenesi gerekir..

Ascus nedir? Ascus kolposkopi yapılmış sebeplerinden en sık ve en önemlilerinden birdir.Ascus hpv teması de son aşama hem tanı şekillerinde hem de takipte önemlidir.

HPV Virüs tedavisi, Genital Siğil Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ascus HPV bağlantılı bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri düzgüsel siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Düzgüsel siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

Benzer Yazılar