Rahim ağzı kanseri tedavisi nedir?
Cin1, Cin2, Cin3 Ascus Nedir?
Genital siğillere kesin çözümü nedir?

Ascus Tedavisi

Ascus Tedavisi Ascus Nedir?

Ascus Tedavisi Cinsel yolla bulaşan ve toplumda gerektiğince süregelen olan bu enfeksiyon

Ascus nedir? ve tedavisi, Rahim agzı patolojileri, bugünümüzde bilhassa HPV (Human Papilloma Virus) virüsünün süregelenlaşması ile beraber önem kazanmıştır.

Cinsel yolla bulaşan ve toplumda gerektiğince süregelen olan bu enfeksiyon, rahim ağzı kanserlerinin nerdeyse %99,7 sinde haiz olunan olup, ilaveten anüs, penis, vajina, vulva kanserlerinden de sorumlu tutulan bir virüstür.

Ascus Tedavisi Yardım sayfası

Genital Siğillerin tedavisi web sayfası, Human papilloma virüs Tedavisi sayfası. Ascuss, HPV virüsü, Genital Siğiller, Rahim ağzı kanseri tedavisi, Yardım HPV Türkiye Com

HPV Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri düzgüsel siğiller değildir. Yardım HPV virüsünü Negatif etmek gerekir.

Düzgüsel siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

HPV TÜRKİYE FORUM GİRİŞİAscus Tedavisi

Ascus HPV virüsü 200 değişik çeşidi var. Ascus Tedavisi nedir?

Günümüzde 200′ün üstünde seçimi olup bunlardan 80 kadarı insanlarda enfeksiyona yol açmakta ve bunların da 40 kadarı genital sistemde enfeksiyon yapabilmektedir. Vakaların %90′ında 2 yıl içersinde gövde doğrulusunda temizlenebilmesine karşın bazı hallerde 15-20 yıl kadar bedende kalabilmekte ve kabul edilen bölgelerde kanser evvelcesi(premalign) değişikliklere yol açarak kansere predispozisyon oluşturabilmektedir.

Ascus Rahim ağzı patolojilerinin tanısı

Ascus Rahim ağzı kanserinin bugünümüzde haiz olunan olan; aşılar, tarama programları, cinsel yolla bulaşan hastalıkları engelleme girişimleri yardımıyla “önlenebilir bir kanser olması “ sebebiyle de ehemmiyeti daha da artmıştır. Rahim ağzı patolojilerinin tanısında değişik sınıflamalar kullanıla gelmekle beraber son olarak 2001 senesinde BETHESTA sistemi kullanılmaya başlanmıştır.

ASCUS’dan daha ilerisi HPV virüsüdür? 2022

ASCUS, BETHESTA sistemine nazaran klasifiye edilen patolojik bir tabirdir. Önemi belirlenememiş ATİPİK hücreler manasına gelmekte olup (ASCUS) sitoloji de (smear örneğinde) belirleme edilebilmektedir.

Eğer patolog, ASCUS’dan daha önemli olan bir lezyondan (HSIL) bunun ayırt etmekte zorlanıyorsa ASCUS tabirinin konumunu ASC-H alır (ASCUS’dan daha ileri bir biçim olup %80 vakada HPV vürüsü haiz olunanlar).

Smear Araştırması Ascus Tedavisi

Bir hastanın rutin smear araştırmasinde ASCUS gelmişse bu çoğu zaman benign (iyi huylu) bir hal olup sık sık nonspesifik bir vajina-serviks iltihabından doğar (Servikovajinitis, atrofik vajinit).

Bu durumda smear tekrarından evvelce kesinlikle nonspesifik tedavi verilmelidir.

Bunlar çoğu zaman hanım doğum hekimlerinin verdiği, halk içinde akıntı ilaçları diye tabir edilen tedavilerdir (fitil, krem vs). Bu tedavilerle fazlası vakada lezyon gerilemekte ya da düzgüsel çıkmaktadır. Ardışık smear aralığı minimum 6 aydır.

CIN1, CIN2, CIN3 Lezyonları Ascus Tedavisi nedir?

Burada ilgi edilecek nokta 2. Kez alınan smear’de aşağı yukarı 1/3 oranında daha ileri bir lezyon (CIN2,CIN3) bulunmuş olduğu durumda neticesin düzgüsel gelebilmesidir.

Fakat CIN2, ya da CIN3 lezyonlarının tanısı sitoloji şu demek oluyor ki smear ile konamamakta yalnızca “doku biyopsisi” ile konabilmektedir. Bu amaçla de sitolojik örneklerde bu premalign lezyonların atlanma mümkünlülüğü haiz olunantur.

Güncel yaklaşımda, bu hastalarda nonspesifik vajinit tedavisinden sonrasında 3 alternatif vardır. Birinci alternatif, 6 aylık aralarla seri sitolojik araştırma yapılması; İkinci seçeneğimiz, HPV DNA örneklemesi yapılarak netice pozitif gelirse Kolposkopi ve endoservikal örnekleme (ECC) ve gerek görülürse kolposkopinin işaret etmiş olduğu asetowhite alandan (ya da lugol negatif alandan)biyopsi neticesi ile değerlendirme; Üçüncü ve son olarak direkt kolposkopi ve gerek görülürse biyopsi yapılmasıdır.

Biyopsi neticesinde CIN gelirse tedavi ona nazaran düzenlenir (konizasyon, LEEP vs şeklinde rahim ağzının kısmen ya da tamamiyle çıkartılması işlemleridir.

Bunlarda hem yeteri kadar doku örneklemesi hem de aynı vakitte lezyonun çıkarılması ile tedavi olanağı bulunmaktadır) İstisnai olarak adolesan dehemmiyetde daha rahat davranılmalı, bu lezyonların fazlalıkla geri dönüşümlü ve ehemmiyetsiz lezyonlar bulunmuş olduğu bilinmeli, 12 ay sonrasında yalnızca sitoloji amacıyla hasta çağrılmalıdır.

Bu smear’de HSIL gelirse kolposkopi o zaman yapılmalıdır. Alınan biyopsi neticesine nazaran lüzumlu tedavi planına geçilmelidir. ASCUS netice olarak ne ehemmiyetsiz ne de kafayı takacak kadar önemli bir lezyondur. Bu işe emek vermiş ve vermekte olan hanım doğum eksperlerince takip edeni ve tedavisi yapılabilen bir lezyondur.

Ascus Uçuklar Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Ascus Tedavisi

Ascus uçukları bir virüstür Lezyonları, siğil benzeri düzgüsel siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Düzgüsel siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.