Ascus Tedavisi

Ascus Nedir? ve Tedavisi 2020

Cinsel yolla bulaşan ve toplumda gerektiğince süregelen olan bu enfeksiyon

Ascus nedir? ve tedavisi 2020, Rahim agzı patolojileri, bugünümüzde bilhassa HPV (Human Papilloma Virus) virüsünün süregelenlaşması ile birlikte ehemmiyet kazanmıştır. Cinsel yolla bulaşan ve toplumda gerektiğince süregelen olan bu enfeksiyon, rahim ağzı kanserlerinin nerdeyse %99,7 sinde sahip olunan olup, ilaveten anüs, penis, vajina, vulva kanserlerinden de mesul tutulan bir virüstür.

Ascus Tedavisi Yardım sayfası 2020

Genital Siğillerin tedavisi web sayfası, Human papilloma virüs Tedavisi sayfası. Ascuss, HPV virüsü, Genital Siğiller, Rahim ağzı kanseri tedavisi, Yardım HPV Türkiye Com

HPV Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler 2020

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. Yardım HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Ascus Tedavisi HPV Virüs ve Genital Siğillerin Tedavisi: 2020

3- Kullanıcı yorumlarını okumak için TIKLAYIN

Ascus HPV virüsü 200 farklı çeşidi var. Ascus Tedavisi nedir?

Günümüzde 200′ün üstünde tarzı olup bunlardan 80 kadarı insanlarda enfeksiyona yol açmakta ve bunların da 40 kadarı genital sistemde enfeksiyon yapabilmektedir. Vakaların %90′ında 2 sene içersinde beden doğrulusunda temizlenebilmesine rağmen birtakım hallerde 15-20 sene kadar bedende kalabilmekte ve kabul edilen bölgelerde kanser evvelcesi(premalign) değişikliklere yol açarak kansere predispozisyon oluşturabilmektedir.

Ascus Rahim ağzı patolojilerinin tanısı 2020

Ascus Rahim ağzı kanserinin bugünümüzde sahip olunan olan; aşılar, tarama programları, cinsel yolla bulaşan hastalıkları engelleme girişimleri yardımıyla “önlenebilir bir kanser olması “ nedeniyle de ehemmiyeti daha da artmıştır. Rahim ağzı patolojilerinin tanısında değişik sınıflamalar kullanıla gelmekle birlikte son olarak 2001 senesinde BETHESTA sistemi kullanılmaya başlanmıştır.

ASCUS’dan daha ilerisi HPV virüsüdür? 2020

ASCUS, BETHESTA sistemine göre klasifiye edilen patolojik bir tabirdir. Önemi belirlenememiş ATİPİK hücreler manasına gelmekte olup (ASCUS) sitoloji de (smear örneğinde) belirleme edilebilmektedir. Şayet patolog, ASCUS’dan daha mühim olan bir lezyondan (HSIL) bunun ayırt etmekte zorlanıyorsa ASCUS tabirinin konumunu ASC-H alır (ASCUS’dan daha ileri bir form olup %80 vakada HPV vürüsü sahip olunanlar).

Smear Araştırması

Bir hastanın rutin smear araştırmasinde ASCUS gelmişse bu genellikle benign (iyi huylu) bir hal olup sık sık nonspesifik bir vajina-serviks iltihabından kaynaklanır (Servikovajinitis, atrofik vajinit). Bu durumda smear tekrarından evvelce kesinlikle nonspesifik tedavi verilmelidir. Bunlar genellikle kadın doğum hekimlerinin verdiği, halk arasında akıntı ilaçları diye tabir edilen tedavilerdir (fitil, krem vs). Bu tedavilerle fazlası vakada lezyon gerilemekte ya da normal çıkmaktadır. Ardışık smear aralığı en az 6 aydır.

CIN1, CIN2, CIN3 Lezyonları Ascus Tedavisi nedir?

Burada ilgi edilecek nokta 2. Kez alınan smear’de aşağı yukarı 1/3 oranında daha ileri bir lezyon (CIN2,CIN3) bulunduğu durumda neticesin normal gelebilmesidir. Fakat CIN2, ya da CIN3 lezyonlarının tanısı sitoloji yani smear ile konamamakta yalnızca “doku biyopsisi” ile konabilmektedir. Bu amaçla de sitolojik örneklerde bu premalign lezyonların atlanma mümkünlülüğü sahip olunantur.

Güncel yaklaşımda, bu hastalarda nonspesifik vajinit tedavisinden sonra 3 alternatif vardır. Birinci alternatif, 6 aylık aralarla seri sitolojik araştırma yapılması; İkinci seçeneğimiz, HPV DNA örneklemesi yapılarak netice pozitif gelirse Kolposkopi ve endoservikal örnekleme (ECC) ve gerek görülürse kolposkopinin işaret ettiği asetowhite alandan (ya da lugol negatif alandan)biyopsi neticesi ile değerlendirme; Üçüncü ve son olarak direkt kolposkopi ve gerek görülürse biyopsi yapılmasıdır.

Biyopsi neticesinde CIN gelirse tedavi ona göre düzenlenir (konizasyon, LEEP vs gibi rahim ağzının kısmen ya da tamamiyle çıkartılması işlemleridir. Bunlarda hem yeteri kadar doku örneklemesi hem de aynı vakitte lezyonun çıkarılması ile tedavi olanağı bulunmaktadır) İstisnai olarak adolesan dehemmiyetde daha rahat davranılmalı, bu lezyonların fazlalıkla geri dönüşümlü ve ehemmiyetsiz lezyonlar bulunduğu bilinmeli, 12 ay sonra yalnızca sitoloji amacıyla hasta çağrılmalıdır.

Bu smear’de HSIL gelirse kolposkopi o vakit yapılmalıdır. Alınan biyopsi neticesine göre lüzumlu tedavi planına geçilmelidir. ASCUS netice olarak ne ehemmiyetsiz ne de kafayı takacak kadar mühim bir lezyondur. Bu işe emek vermiş ve vermekte olan kadın doğum eksperlerince takibi ve tedavisi yapılabilen bir lezyondur.

Ascus Uçuklar Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ascus uçukları bir virüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.