Ascus Forum

Ascus Forum HPV virüs Bilgi Paylaşım

En son yeni Ascus HPV açıklama ve payaşım  forum uçuk tedavisi

Türkiye Ascus Güncel yazılar yeni bilgiler.

HPV den kurtuldum, Genital Siğil. Cin1 Cin2 Cin3. HPV yi Yendim çaresi diyenler. Doğal tedavi yöntemleri

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

HPV FORUM GİRİŞ

 Genital Siğilerin Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır. Foruma giriş yaparak kullanıcı yorumlarını okuyabilirsiniz.

Smear (PAP) Testi nedir, kimlere yapılır?

Smear testi, servikal hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan sitolojik bir tarama testidir. Bu sitolojik tarama testi ile şimdilik semptomatik duruma gelmemiş olan preinvazif ve erken invazif servikal lezyonlar saptanır. Peki, smear testi hangi yaş Aralıklarında ve hangi hallerde yapılır?

Rahim ağzı kanseri (serviks) kadınlarda memeden sonra ikinci sık sık görülen bir genital kanser türüdür. Pap smear ve HPV testi ile serviks kanser tehlikesini azaltmak kolaydır.

Halk arasında rahim ağzı kanser testi, rahim ağzı kanser taraması gibi isimlerle tanınan Smear testi, serviks kanseri amacıyla bir tarama yöntemidir. Bu testi 1941 senesinde ilk tanım eden patolog George Papanicolaou bulunduğu amacıyla soy isminin kısaltması şeklinde PAP TEST de denir.

Çoğu serviks kanseri daha evvelce Pap smear yaptırmamış kadınlarda meydana çıkmaktadır. Bu vakalarda kanser evveli hücrelerin yakalanıp tedavi edilmeden evvelce kansere gelişmeye dönemleri varken Pap smear alınmadığından kanser yakalanamamıştır.

Smear Testi Kimlere Yapılır?

– Smear testine 21 yaşından itibaren başlanmalıdır. 21 yaşına kadar cinsel temasta bulunmamış bayanlara cinsel temas başladıktan sonra smear tahlili yapılmaya başlanır.
– 21 yaşından evvelce cinsel temasta bulunmuş kadınlarda smear testine tekrar 21 yaşında başlanır.
– 21-30 yaş arasında 3 senede bir smear testi yapılması tavsite edilir (ASCCP)
– 30 yaşından sonra smear testi ve HPV testi beraber yapılır, buna co-test adı verilir. Co-test 30 yaşından 65 yaşına kadar 5 senede bir yapılmalıdır.

Eğer HPV testi olanağı yoksa yani co-test yapılamıyorsa bu halde yalnızca smear tahlili 3 senede bir yapılmaya devam edilir 30-65 yaş arasında.
– 30 yaşından küçüklere HPV testi yapılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan HPV 6 ve 11 genital siğiller başlıklı makalemizde HPV 6 ve 11 genital siğiller, Nasıl bulaşır ve Siğile kesin çözüm hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir